21 lipca 2024

Czego nie powinno być w zdrowej diecie?

Coraz częściej mówi się o tym, że nie ma czegoś takiego jak typowo zdrowe jedzenie. Za rzeczy niezdrowe uznaje się potocznie te, które nie zawierają po prostu zbyt wielu składników odżywczych albo wcale ich nie mają. Na pewno warto ich unikać, chociażby z tego względu, by w diecie pojawiło się więcej miejsca na wartościowe i dobre produkty. Jakich wyrobów należałoby się zatem wystrzegać? Które z nich w żadnym wypadku nie zadbają o zdrowie?

Jednym z gorszych składników, posądzanych aktualnie o doprowadzanie do licznych chorób przewlekłych, jest oczywiście cukier, a zwłaszcza ten występujący w połączeniu z tłuszczem. Warto go przynajmniej ograniczać. Cukier ma pewne swoje zastosowania, bo jako że jest jednym z najszybszych źródeł energii, które organizm momentalnie przetwarza w zasilającą go glukozę, często bywa stosowany przez sportowców, jednakże oni używają go w konkretnym celu – np. podczas treningu. Przeciętnemu człowiekowi ten składnik nie jest natomiast do niczego potrzebny. Zdrowe jedzenie nie powinno zawierać cukru. Warto też go unikać na co dzień, rezygnując chociażby ze słodzenia kawy czy herbaty.

Produktem chętnie jadanym niemalże przez wszystkich ludzi na świecie, a zwłaszcza przez osoby młodsze, są płatki śniadaniowe, które niestety nie mają zbyt wiele wspólnego ze zdrowym odżywianiem. Naszpikowane są głównie cukrem. Nierzadko ta substancja występuje na pierwszym miejscu w ich składzie, a to znaczy, że jest jej tam najwięcej. Płatki śniadaniowe pełne są również innych sztucznych dodatków. Uzupełnia się je sztucznymi barwnikami, aromatami i innymi wymysłami. Chcąc zamienić je na zdrowe jedzenie, warto zrezygnować z gotowców na rzecz naturalnych płatków owsianych, które są równie smaczne, zwłaszcza w połączeniu z jogurtem i świeżymi bądź mrożonymi owocami.

Spożywane napoje też mają znaczenie. Zdrowe odżywianie nie może bowiem polegać na zapijaniu warzywnych lub owocowych potraw gazowanymi soczkami pełnymi cukru. Trzeba je zastąpić zwykłą wodą. To ona zadziała najlepiej na każdy organizm.

Dodaj komentarz